Otteluennakko: Viikko päätetään lauantaina kotiyleisön edessä - "Pidetään hihna kireellä niin on helppo jatkaa"

Jokereiden kolmen matsin viikko päättyy lauantaina Nordiksella, jonne vastustajaksi saapuu KeuPa HT.

Ottelussa kohtaavat Mestiksen ääripäät, kun KeuPa pitää sarjataulukossa viimeistä paikkaa. Joukkueen haaveet pudotuspelipaikasta ovat jo ohuet, kun viivan päällä oleva RoKi on 16 pisteen päässä. Lisäksi joukkue on hävinnyt seitsemästä edellisestä matsistaan kuusi.

Jokerit sen sijaan varmisti runkosarjan voiton keskiviikkona, kun se kaatoi K-Vantaan Tikkurilassa 0-7. Torstaina joukkue jatkoi samalla höyryllä Nordiksella, ja voitti TUTO Hockeyn 3-0. Näin ollen viikon kahden matsin maaliero on huikea 10-0.

Jokereiden viikon tehokkain on ollut puolustaja Teemu Suhonen, joka on tehnyt kahteen matsiin tehot 3+3. Vaikka runkosarjan viimeisissä otteluissa ei olekaan enää panosta, Suhosen mukaan nyt ei ole oikea hetki nostaa jalkaa kaasulta.

- Ristokin painottaa, että pelit on nyt kaikki kaikessa. Ei kannata mennä siihen miinaan, että vetää pelejä ihan vihkoon. Sitä on todella vaikeaa muuttaa pleijareihin napista painamalla. Samaa jauhetaan kuin olemme tähänkin saakka jauhaneet. Pidetään hihna kireellä, niin on helppo jatkaa, puolustaja pohtii.

Jokerit-KeuPa HT Nordiksella huomenna lauantaina 15.2. klo 17:00. Osta liput ennakkoon!

Edellinen
Edellinen

Jokerit saa tänään vieraita Nordikselle Keuruulta - Henritius ja Aaltonen palaavat pelaavaan kokoonpanoon

Seuraava
Seuraava

Kalajanniska ja Haakana palaavat Jokereihin loppukaudeksi